Skip to main content

İşitme Engelli Nedir?

İşitme Engelli Nedir?

İşitme engeli; bireyin işitme yeti kaybının getirmiş olduğu iletişim temelli sorunların oluşturduğu bir engel halidir. İşitme yetisinin tamamını ya da bir kısmını kaybetmiş kişileri işitme engelli olarak tanımlayabiliriz. Doğuştan veyahut sonradan olması muhtemelen olması nedeniyle, sözel dili öğrenmeden önce veya öğrendikten sonra işitme engelli olması gibi durumlar işitme kaybı yaşayan bireylerde sözel dil kazanımında önemli bir etken olmaktadır.

Tam işitme Kayıpları (İşitme Yetisi Olmayanlar):

İşitemeyen kişiler için işitme cihazları özel olarak herhangi bir iletişim kurmayı sağlayacak yeterlilikte değildir. Bu nedenle eğer konuşma eğitimi alındıysa dudak okuma yoluyla ve konuşarak iletişime geçilebilir. Eğer bu eğitim alınmadıysa sadece işaret diliyle iletişim mümkündür.

Kısmı İşitme Kayıpları (İşitme Yetisi Ağır Olarak Var Olanlar):

Hafif halden ileri dereceye kadar işitme kaybına sahip olan ve işitme kaybı durumuna, derecesine göre işitme cihazı ile iletişim sağlayabilen bireylerdir. Kullandıkları işitme cihazı ile iletişim sağlayabilir ve konuşarak iletişim kurabilirler.

Her ağır işitme engellinin duyu oranı farklılık göstermektedir. 70 desibel ve altında işitme kaybı olanlar işitme cihazlarına kolay adapte olurken 70 desibel ve üzerinde işitme kaybı olan bireyler için adaptasyon sürecinde cihazlar yardımcı olmayabilir.

Fakat unutulmamalıdır ki herhangi bir işitme cihazı normal seviyedeki bir kulak yerine geçmeyeceğinden iletişim kurulmasında aksaklıklar oluşabilecektir. Duyarak iletişim kurmanın yanında dudak ve mimik okumaya çalışmak sağlıklı bir iletişimi kuvvetlendirecektir.  Bu kişiler işaret dili öğrenmiş olabilir ama genellikle sözel iletişime geçmeyi tercih etmektedirler.

İşitme Engeline Neden Olabilir Etkenler (İşitme Yetisinin Kazanılmamasının Nedenleri):

  • Genetik aktarım ile oluşabilir etkenler
  • Bireylerin akraba evliliği yapması sonrasında oluşabilir etkenler
  • Bireylerin evlilik öncesi/sonrası kan uyuşması sorunları
  • Hamilelik ya da doğumda oluşabilir etkenler
  • Çocukluk döneminde ya da ilerleyen yaşlarda bireyin geçirdiği ateşli hastalık sonrasında yaşanabilir etmenler (menenjit, kabakulak, kızamık gibi hastalıklar)
  • Kulak zarını doğrudan etkileyebilir ya da işitme duyusuna etkileyen darbe ve kazalar sonrasında işitme yetisinin azalması ya da kaybedilmesi gibi etmenler
  • Bireyin yaşlılıkla paralel oranda duyu yetisinin azalmasına bağlı etmenler buna örnek gösterilebilir.

 

İşitme kaybına neden olabilecek etkenleri ortadan kaldırmaya çalışmak, işitme kaybı yaşayan bireylerin sayısını azaltmak mümkün olmakla birlikte, tamamen önlenmesi durumu mümkün değildir. Önemli olan iletişimi ve bu bireylerin sosyal yaşantılarına katılımı kolaylaştırabilir yolları bulmak ve bunu uygulamak gereklidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir