Skip to main content

İşitme Cihazı Nedir? Neden Kullanılır?

İşitme Cihazı Nedir? Neden Kullanılır?

İşitme kaybı, doğum neticesinde ya da hayatın belli olmayan herhangi bir döneminde, bir rahatsızlığa bağlı olarak aniden veyahut yavaşça ortaya çıkabilen bir durumdur. İşitme kaybının yavaşça ortaya çıktığı zamanlarda kişi, işitmesinin belirli bir zaman sonra kötüye doğru gittiğini anlamaz, algılayamaz. Bu durumu kendisinden önce arkadaşları, ailesi fark eder.

İşitme kaybının bilinen birçok nedeni mevcuttur. Bu sorunların işitme sistemini oluşturan parçalardan kaynaklandığı bilinmektedir. Kulak Burun Boğaz (KBB) uzmanı veya odyolojik tanı merkezleri işitme kaybı probleminin nedenini, nereden kaynaklandığını belirleyebilmektedir.

Yapılan testler neticesinde elde edilen veriler mevcut işitme halinin iyileştirilmesi ve daha kötüye gitmemesine yönelik alınacak önlemlere karşı ışık tutmaktadır.

İşitme Sistemi:

İnsan kulağı belirgin bir karmaşık düzene sahiptir. Ses dalgaların insan beyninin anlayacağı elektrik sinyallerine dönüştürülme durumu ise daha da karmaşık bir durumdur.

Fakat basit bir anlatımla açıklamak gerekirse, işitme dış kulak ile başlar, kulak kepçesi ses dalgalarının bütünü toplar ve kulak kanalına yönlendirir. Bu dalgalar sonucunda da kulak zarı titreşir.

Orta kulağı şekillendiren üç kemik (çekiç, örs, üzengi) bu titreşimlerin gücünü yükselttikten sonra iç kulağa iletmektedir. Asıl işlem işitme ve denge organı olan iç kulakta bulunmaktadır. İç kulakta işitmeden sorumlu gibi düşünülebilir Koklea (salyangoz) tüylü hücreler vasıtasıyla titreşimi algılar ve bunları beynin algılayabileceği elektrik sinyallerine dönüştürerek, işitme sinirlerine iletmektedir.

İşitme Cihazı:

İşitme cihazları basit bir anlatımla kulağa iletilen seslerin, işitme kaybı kadar elektronik devreler vasıtasıyla yükseltilmesini sağlamaktadır. İşitme cihazı uygulamasıyla işitme kaybı olan kişilerin iletişim yeteneğini arttırmak amaçlanmaktadır.

Ses, bir mikrofon vasıtasıyla alınır ve elektrik sinyallerine dönüştürülmektedir. Daha sonrada amplifikatör ile seslerin şiddeti arttırılır ve hoparlör ile yükseltilmiş ses kulak kanalına gönderilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir